Telata jsou odebírána buď okamžitě, po pár hodinách a nebo nejpozději do 24 hodin. Důvod, proč k odebírání dochází co nejdříve, i okamžitě, se uvádí jako „humánní“, protože například po 3 dnech (kdy by tele u matky mělo možnost pít mlezivo/kolostrum a vytvořit si tak přirozenou imunitu) by si tele mohlo vytvořit k matce pouto a později by bylo odtržení horší.
Hned po odebrání jdou telata na osm týdnů do individuálních venkovních kotců (menších než 3 m2). Tam dostávají náhražky (uměle vyrobenou „mléčnou výživu“ s přidaným mlezivem), která je vysoce koncentrovaná a od začátku je dopuje živinami, aby tele nezemřelo na zničenou imunitu. Tuto potravu často pijí z misky, takže mají neuspokojený sací reflex. Toto umělé mléko dostávají po dobu 2 měsíců, pak přecházejí na tuhou stravu (přirozeně pijí mléko až 12 měsíců).
Tuhá strava (granule) je opět koncentrovaná a způsobuje problémy se zažíváním, často se v literatuře řeší akutní průjmy, infekce. Po osmi týdnech jdou z individuálních kotců do ohrady s více zvířaty. Samci jdou na jatka do jednoho roku. Samice čeká stejný koloběh, jako jejich matky.
Samotný princip umělého oplodňování, odebírání telete, dojení až do vyčerpání organismu (přirozeně by se kráva dožila více než 20 let, takto se dožije maximálně 5 let), je sám o sobě neetický, nepřirozený a zcela proti přírodě. Podmínky, v kterých toto nebohé matky se svými dětmi podstupují jsou naprosto otřesné.
Kontroly problematických chovů jsou veterinární správou dopředu ohlášeny a majitelé chovů tak mají dostatek času odstranit důkazy. I přes pořízení fotografií a videí tak nedochází k potrestání přestupků a náprava je pouze dočasná.