7:00 - Budíček
Dobré ráno 🙂 Rozpis hodin berte prosím obrazně.
Dobré ráno 🙂 Rozpis hodin berte prosím obrazně.
„Problémem je i polyester, ze kterého je vyráběno přes 50 % módní produkce. Vyrábí se z ropy, takže se vlastně jedná o plast, který se téměř nerozkládá. Na skládce vydrží i 200 let, než se rozloží. Navíc vlákna, které se z oděvu oddělují při praní, jsou tak tenoučká, že je žádný filtr nezachytí, takže putují do podzemních vod a pak do oceánů. Proto jsou i ryby, které v nich žijí, plné plastu.“
Jezdíte do práce ekologicky? Zkuste to (pokud to jde) někdy pěšky nebo na kole. Koukněte se, jestli máte na výběr z dopravců, je některý ekologičtější? Víte, že v mnoha městech existují eco-taxi služby? Máte s sebou znovupoužitelnou láhev nebo uzavírací hrnek na nápoje? Ať si nemusíte kupovat vodu v lahvi nebo kafe v jednorázovém kelímku. A nezapomeňte na tašku a pytlíky na nákup.
Zamysleli jste se, co byste mohli sami změnit? Navrhnout spolužákům, profesorům, vedení školy? Zkuste se porozhlédnout, zda někde neplýtváte (jednorázové utěrky na ruce), zda škola třídí odpad, používá ekologické přípravky na úklid nebo ekologické barvy do tiskárny. Zkuste ovlivnit výběr jídel v jídelně nebo v automatech. Zapojte třídu nebo celou školu do nějakého projektu, jako je Ukliďme Česko. Odebírá škola zelené energie? Jsou vaše pracovní pomůcky cruelty-free? Víte o dalších veganech mezi spolužáky? Ptejte se, přinášejte řešení, jděte příkladem a motivujte ke změně.
Zobrazit další tipy
Přinášejte inspiraci v podobě referátů, slohů, bakalářek, diplomek a dalších prací na téma veganství a ekologie. Zamyslete se, jestli studujete už třeba konkrétní obor – architekturu, že byste inspirovali třídu přednáškou o ekologických materiálech ve stavebnictví. Grafici mohou vymyslet písmo, které bude šetřit barvu tiskárny, kadeřnice a kosmetičky zase mohou informovat o netestovaných přípravcích. Pokud si na to netroufáte sami, neváhejte pozvat nějakou neziskovku nebo odborníka, aby pro vaši třídu přednášku – workshop udělali.
Studujete něco spojeného s potravinami a zdravím – gastro obor nebo nutriční vědu? Lékařskou fakultu? Poptávejte vzdělání o čistě rostlinné stravě – přednášky odborníků (ze zahraničí). Ukažte, že tento směr je rovnocenná alternativa, která by měla mít v osnovách své místo. Studujete zemědělskou univerzitu? Veterinu nebo zootechniku? Chybí nám lokální data ke spoustě otázek – například ekologická stopa živočišného průmyslu v ČR. Můžete zaznamenávat stavy chovů – fotit, točit videa, ptát se. Vaši spolužáci mohou být příštími chovateli zvířat nebo myslivci. Konfrontujte spolužáky a vyučující s dopady živočišného průmyslu, ptejte se a motivujte je se zamyslet.
Zamysleli jste se, co byste mohli sami změnit? Navrhnout kolegům, vedení firmy? Zkuste se porozhlédnout, zda někde neplýtváte (například jednorázově balené cukry vyměňte za skleněnou dózu), zda firma třídí odpad, používá ekologické přípravky na úklid nebo ekologické barvy do tiskárny. Plánuje se firemní večírek? Navrhněte office managerce, ať je alespoň část veganská. Nebo něco přineste sami. Nepoužívejte jednorázové nádobí a obecně omezte jednorázové potřeby. Zkuste u kávovaru nechat rostlinné mléko, nabídněte, vysvětlete. Odebírá firma zelené energie? Jsou vaše pracovní pomůcky cruelty-free? Víte o dalších veganech mezi kolegy? Ptejte se, přinášejte řešení, jděte příkladem a motivujte ke změně.
Zobrazit další tipy
Přinášejte inspiraci v podobě tipů na veganské výrobky, které prodáváte nebo používáte pro výkon své práce. Hledejte řešení, jak na veganské výrobky upozornit – označit je v regálu pro lepší orientaci. Upřednostňujte a podporujte ekologické, lokální, vegan a fair-trade produkty. Udělejte z toho marketingovou – prodejní výhodu. Ukažme kolegům, šéfům i zákazníkům, že je to něco, co má budoucnost, a o co je (a měl by být čím dál tím větší) zájem.
Věděli jste, že existuje například Cihelna Concept Store s českým designem, kde je výběr podmíněn tím, že při výrobě a v materiálech nebylo využito žádné zvíře? Majitel tak motivuje designéry hledat nové postupy, přístupy a materiály. Ovlivňovat můžeme opravdu mnoha cestami.
TIP: Udržitelnost, veganství, ekologie, zero-waste, ochrana zvířat – to vše potřebuje především propagaci. Tedy grafiku, tisk, potisk, reklamní předměty, letáky, plachty, billboardy, plakáty, roll-upy, reklamní stánky, samolepky atp. Výrobu webových stránek, aplikací, ppc, dále jakýkoliv mediální prostor online, outdoor nebo inzertní plochy v tištěných médiích. Výrobu a šíření PR článků, reportáží, radio a videospotů. Překlady! Hlavně z angličtiny. Právní pomoc – jak na změny zákona. Útulky zase obvykle potřebují krmivo, deky, misky, hračky, veterinární ošetření, potřeby a medikamenty. Hodí se i stavebniny – dřevo, pletivo…
Pracujete někde, kde se dá něco vytisknout na zbytek folie? Pracujete v mediálce? V reklamce? V médiích? Jste social media manager a z kampaní pro klienty vám zbývají nějaké peníze na propagaci na Facebooku? Pracujete v obchodě, kde se vyhazuje ošklivá zelenina nebo tvrdý chleba, kterými by se daly nakrmit třeba ovce? Zamyslete se, jestli nemůžete poskytnout nějakou podporu. Můžete to navrhnout i oficiálně, firma si něco z toho může odečíst z daní.
Chodíte se spolužáky/kolegy na oběd? Navrhněte nějakou veganskou možnost v okolí. Objednáváte hromadně jídlo z nějaké restaurace? Pošlete kolegům tip na veganskou restauraci. Máte ve škole/práci kantýnu? Informujte je o existenci vegana, věnujte kuchařce knihu receptů. Přineste pro spolužáky/kolegy třeba veganské chlebíčky na ochutnávku.
Nosíte si vlastní opakovaně použitelnou tašku? Pořiďte si textilní sáčky a přestaňte používat ty mikrotenové. Upřednostněte produkty bez obalu, lokální, sezónní, vegan, fair-trade, dávejte přednost velkým balením, než vícero menším – předcházíte tak zbytečnému odpadu v podobě dalších obalů.
Uvařte si nějakou super veganskou večeři. Koukněte se, kolik obalů vytřídíte z jednoho vaření. Snažte se jejich množství příště zmenšit, dávejte přednost snadno recyklovatelným materiálům jako je sklo. Používáte úsporné spotřebiče? (sporák, trouba, lednice… a co žárovky? A dodavatel energií?)
Používáte nízkoenergetické, úsporné spotřebiče (myčka, vysavač)? A ekologické čistící, prací prostředky? I tablety do myčky?
Jak pomoci od počítače? Přispějte na transparentní účet nějaké záchranné nebo osvětové organizace – stanice, statku, útulku – najděte si na stránkách útulků, kdy mají brigády a přiložte ruku k dílu. Znáte nějaké lidi, kteří si chtějí pořídit zvíře? Opuštěného důchodce? Doporučte jim útulek. Sdílejte opuštěná zvířata. Podepište online petice, stáhněte a vytiskněte si petice a obejděte známé. Spolky a organizace nabízejí pro tisk, ale i k vyzvednutí třeba i různé letáčky, které můžete hodit sousedům do schránky nebo přinést do školy/práce. Sledujte události organizací podporujících ochranu zvířat nebo veganství a choďte na průvody, demonstrace a akce ukázat, že nás není 5 a půl. Účastněte se benefičních akcí – jsou to výstavy, koncerty, ale i běhy. Zkuste i benefiční akci uspořádat sami. Motivujte lidi investovat do ochrany přírody. Podpořte start-upy, které přinášejí inovativní produkty a technologie. Pomozte šířit udržitelný a etický přístup.
Máte polštáře z peří? Až si budete chtít pořídit nové, vyměňte je za ty z plastu z oceánu, používejte netestované kondomy a lubrikační gely.
A takto můžeme koukat na vše. Nevidíte souvislost mezi veganstvím a například koupí telefonu? Zkuste si porovnat, jaká ekologická opatření (jestli vúbec nějaká) používají jednotliví výrobci… A co nábytek? A co celý dům? Z jakých je materiálů? Buďte zvědaví a vzdělávejte se. Rozhodujme se vědomě.
Nevyhazujte funkční věci, snažte se věci opravovat, případně je dejte někomu, kdo je ještě užije. Mnoho lidí je vdečných za věci za odvoz.
Nebojte se kupovat věci z druhé ruky místo nových – jak oblečení, tak doplňky či elektroniku.
Když už vyhazujete, maximálně třiďte. Dnes už je na většinu věcí i sběrný kontejner, jak na textil, tak na elektroniku.
Bydlíte v činžovním domě? Můžete družstvu nebo sdružení nájemníků navrhnout zeleného dodavatele energií? Ekologické čistící prostředky? Komunitní zahrádku na dvoře? Osvětlení na fotobuňku, aby nezůstávalo někde rozsvíceno? Vidíte v popelnicích nevytříděný odpad? Nalepte na dveře od popelnic prosbu sousedům o lepší třídění nebo to proberte na schůzi.
Venku se občas sehněte po nějakém odpadku – nekoušou 🙂 Nebojte se zasáhnout do komunální politiky. Zeptat se na úřadě, přinést návrh řešení – chybí vám v blízkosti popelnice na tříděný odpad? Zavolejte – zajděte na úřad, napište jim e-mail – aktivně poptávejte změnu.
Platforma pro udržitelný rozvoj a etiku, z.s. (PURE)
8134281342/2010 – Darujme.cz